Ekonomisti, ki trdijo, da varovanje okolja poleg stroškov prinaša tudi gospodarske koristi, imajo očitno prav. Raziskovalci Centra za energetiko, surovine in trajnostno ekonomijo Kalifornijske univerze so ugotovili, da je zaradi politik varčevanja z energijo med leti 1977 in 2007 delo sicer izgubilo 25.000 zaposlenih v energetskem sektorju, da pa je, zaradi posrednih učinkov varčevanja, v istem obdobju nastalo kar 1,5 milijona novih delovnih mest.
Ekonomisti, ki preučujejo vpliv omejevanja izpustov toplogrednih plinov na gospodarstvo, so se doslej posvečali predvsem stroškovni plati prehoda v "gospodarstvo brez ogljikovega dioksida". Študija z Berkleya predstavlja novost, saj obravnava tako vpliv varčne rabe energije v preteklosti, od leta 1978, ko je bil v Kaliforniji sprejet prvi paket ukrepov varčevanja z energijo, kot tudi model posrednih učinkov manjše rabe energije v drugih sektorjih. Kalifornijski računi za elektriko so v zadnjih tridesetih letih v povprečju zaostajali za ameriškimi in so danes že za 40% nižji.
Raziskovalci so z analizo računov za elektriko in podatkov o gospodinjski potrošnji v tridesetletnem obdobju ugotovili, da so potrošniki s prihranjenimi sredstvi dejansko spodbudili razvoj drugih gospodarskih panog, zaostajanje v energetski porabi pa je, gledano kot celota, ugodno vplivalo na Kalifornijsko gospodarstvo. Študija je bila objavljena ravno ob pravem času, saj bo Kalifornija januarja, kot prva ameriška država začela omejevati izpuste toplogrednih plinov.
Ni komentarjev:
Objavite komentar