sreda, marec 14, 2007

Svinec v peskovniku

Posledice zastrupitev s svincem so dobro poznane že tisočletja. Kljub temu, da so bila tovrstna obolenja navadno omejena na naravna nahajališča, pa so iz zgodovine znane tudi zastrupitve iz drugih okolij. Verjetno je najbolj razvpit primer Rimske epidemije artritisa, ki naj bi jo povzročila onesnažena voda iz vodovodne napeljave. Dolgotrajna izpostavljenost nizkim vsebnostim svinca iz svinčenih cevi je po mnenju raziskovalcev postopoma privedla do zastrupitve velikih razsežnosti, ki naj bi pripomogla k propadu Rimskega cesarstva.

Povsem nove razsežnosti izpostavljenosti svincu je prinesla motorizacija. Potem, ko so ga zaradi njegovih toksičnih lastnosti že nadomestili v kozmetiki ali pri izdelavi barv, pa je od dvajsetih let prejšnjega stoletja naprej onesnaženje pričelo naraščati zaradi prometa. Svinec iz izpušnih plinov je bil v življenjskem okolju še bolj nevaren, saj se je sproščal v obliki prašnih delcev, ki zlahka zaidejo v človekovo telo, obenem pa se je kopičil ob cestah.

Pred dobrimi tridesetimi leti so v ZDA nenadoma odkrili povečane vsebnosti svinca v krvi otrok. Kmalu zatem so ugotovili, da niso onesnažena samo zemljišča ob cesti, pač pa, da je svinec zašel tudi v prehrambeno verigo, vsebovalo ga je naprimer mleko krav, ki so se pasle v bližini cest. Ker se svinec pri otrocih lažje absorbira, lahko že ob manjših obremenitvah okolja vpliva na razvijajoči se živčni sistem. Izpostavljenost s svincem povezujejo s pojavom učnih in vzgojnih težav, mnoge raziskave pa kažejo tudi na to, da bi lahko vplival na inteligenco in povzročal hiperaktivnost in druge vedenjske motnje otrok. Konec sedemdesetih let, ko naj bi bilo v ZDA kar 13.5 milijonov otrok izpostavljenih onesnaženju s svincem, je postalo jasno, da je zdravstveno tveganje postalo preveliko.

Pod pritiskom javnosti je Ameriška agencija za varstvo okolja od avtomobilske industrije in proizvajalcev goriv zahtevala opustitev uporabe svinčevega tetraetila. Sledil je odmevni sodni proces, ki ga je avtomobilska industrija izgubila, ostalo je zgodovina. Leta 1986, deset let po odločitvi o prenehanju uporabe svinčevega tetraetila so v ZDA prenehali s prodajo osvinčenega bencina, štirinajst let kasneje so njegovo prodajo prepovedali tudi v Evropi.

Ej, stari, svinec v bivalnem okolju je od tedaj lahko samo še posledica skrajne malomarnosti.

Ni komentarjev: