Skoraj ne mine mesec, da v javnost ne bi prišle nove napovedi katastrofalnih posledic segrevanja zemeljskega ozračja. S kompleksnimi klimatskimi modeli se mnogi znanstveniki pehajo za lastno slavo in za večji kos pogače, namenjene raziskavam, pri tem pa svoje modele pogosto zasnujejo na nepreverljivih trditvah. Klub temu bi bilo napačno vse črnoglede napovedi metati v isti koš. V teorijo zarote, po kateri negativne posledice podnebnih sprememb razpihujejo predvsem evropski, protiliberalno usmerjeni krogi, ne verjamejo več niti Američani.
Veliko klimatskih mehanizmov je javnost in celo znanstvena srenja spoznala v zadnjih letih, ko se je povečala pogostnost katastrofalnih vremenskih pojavov. Značilen je primer orkana Katrina, ki je sprožil živahno razpravo o kataklizmičnih razsežnostih segrevanja zemeljskega ozračja. Pred Katrino je medvladni odbor za klimatske spremembe v svojem poročilu IPCC 2001 navajal, da večje pogostnosti in rušilne moči orkanov ni mogoče pripisati segrevanju ozračja. Po Katrini se je zanimanje za preučevanje orkanov povečalo in zadnje raziskave kažejo, da IPCC ni imel prav.
Podatki kažejo, da je po tridesetletnem obdobju relativnega zatišja aktivnost orkanov pričela naraščati sredi devetdesetih let. Ameriški klimatologi so si zdaj edini, da se njihova aktivnost ciklično spreminja in da smo vstopili v obdobje, ko so vedno pogostejši in imajo večjo rušilno moč. O tem, kakšen je dejanski vpliv segrevanja zemeljskega ozračja, pa še zmeraj ni jasnega odgovora. Ker dovolj zanesljive meritve opravljajo šele zadnjih petintrideset let, je pomanjkanje podatkov klimatologe razdelilo na tiste, ki zagovarjajo stališče, da gre za čisto običajno obdobje naraščanja in na katastrofiste, ki verjamejo v ireverzibilnost procesa, ki pri nadaljnjem segrevanju oceanov vodi v obdobje čedalje katastrofalnejših orkanov. Znanost ne enega ne drugega ne more potrditi. Namig o tem, kdo ima prav, lahko mogoče najdemo pri ameriških zavarovalnicah. Te nepremičnin na potencialno ogroženih območjih nočejo več zavarovati.
Ni komentarjev:
Objavite komentar