petek, julij 14, 2006

Ribe, olje in pamet

Zadnja leta se vrstijo dokazi o vplivu Omega 3 in Omega 6 maščobnih kislin na počutje in obnašanje ljudi. Kot kažejo raziskave, povzroča pomanjkanje teh snovi v človekovi prehrani različna nevrološka stanja, od disleksije in depresije, do demence. Posebej občutljivi so otroci, ki imajo lahko zaradi pomanjkanja Omega 3 kislin vedenjske težave in nižji inteligenčni kvocient. Nekateri raziskovalci zaključujejo, da obstaja celo neposredna povezava med nasilnimi dejanji na eni, ter pomanjkanjem Omega kislin na drugi strani.

Omega 6 kisline v telo vnašamo z rastlinskim oljem, medtem ko večino Omega 3 kislin dobimo z ribami. Tu pa nastane problem. Več kot polovica ribjih zalog je že tako izropanih, da se naravno ne obnavljajo. Med najbolj ogroženimi vrstami so tudi bogati viri Omega 3 kislin, naprimer skuše ali polenovke. Še sredi prejšnjega stoletja so jih v severnem Atlantiku vsako leto nalovili po deset milijonov ton, danes pa jih samo še nekaj sto tisoč ton.

Ribiška industrija je presegla naravne meje. Ulov se zaradi pomanjkanja rib zadnjih dvajset let nenehno zmanjšuje, ribištvo pa postaja najbolj netrajnostna človekova dejavnost. Polovico rib, ki jih ulovijo, zavržejo, saj sodobna tehnologija narekuje velikanske mreže, v katere se ulovi veliko rib, ki niso komercialno zanimive. Po prebiranju jih preprosto vržejo nazaj v morje. Še bolj nesmiselno je, da kar tretjina ulova sploh ni namenjena človeški prehrani, pač pa predelavi v ribjo moko za krmljenje perutnine in prašičev. Druga največja ribiška velesila, Peru kar devetdeset odstotkov ulova nameni predelavi v živalsko hrano. Zaradi nizke cene ribjo moko uporabljajo celo kot gnojilo.

Največji nesmisel pa je ravnanje z najbogatejšim virom Omega 3 kislin, ribjim oljem. To je nekoč predstavljalo enega od prehranskih dodatkov otrok in, kot kažejo zadnje raziskave, odločilno vplivalo na njihov intelektualni razvoj. Na Danskem je še pred desetletjem delovala elektrarna na ribje olje. In medtem ko nutricionisti ugotavljajo, da v sodobni prehrani Omega kislin primanjkuje, Ameriško ministrstvo za energetiko predelavo ribjega olja v "biodiesel" spodbuja v okviru programa "obnovljivih virov energije". Ej, stari, mogoče bi ribam koristilo, če bi olje pred tem poskusili tudi sami.

Ni komentarjev: