sobota, junij 24, 2006

Voda z E.coli

Inštitut za varovanje zdravja je pred dnevi objavil redno letno Poročilo o pitni vodi v Sloveniji . En od zaključkov monitoringa kakovosti voda iz javnih vodovodov se sliši neverjetno: več kot četrt milijona prebivalcev Slovenije je lani pilo vodo, ki je vsebovala E.coli. Še bolj neverjetno je, da na to ugotovitev ni bilo pravega odziva, še posebej, ker je bilo onesnaženih vzorcev, v primerjavi s prejšnjim letom, enkrat več.

Bakterija Escherichia coli je pogosta v človeških in živalskih prebavilih. Znanih je več tisoč sevov, od katerih je večina zdravju neškodljivih. Zaradi svojih značilnosti pa se ta bakterija uporablja za oceno kakovosti vode. Njena prisotnost v vzorcu kaže na to, da je bila voda onesnažena s fekalijami in je tako nepitna, saj lahko vsebuje tudi patogene mikroorganizme.

Kako se fekalije sploh lahko pojavijo v vodovodni vodi? Najpogosteje so viri onesnaženja neurejena gnojišča in greznice, iz katerih fekalije pronicajo v vodonosnik ali vodno zajetje, vsem zaščitnim pasovom in vodovarstvenim predpisom navkljub. Onesnaženje lahko povzročajo tudi neustrezni kanalizacijski sistemi in čistilne naprave, ki jih pri nas ni tako malo. Spomnimo se samo nedavnega razlitja fekalnih vod pri Mariboru. S tem pa seznam potencialnih onesnaževalcev še ni zaključen. Po Sloveniji je raztresenih več kot 50.000 črnih odlagališč odpadkov, k tem je treba prišteti še vsaj dvajset uradnih odlagališč, ki ne ustrezajo osnovnim okoljskim standardom.

Ej, stari, težko si predstavljam, da bo država, kjer je 18,4 odstotka vzorcev "pitne vode" iz javnih vodovodov vsebovalo fekalije, kdaj postala "ena najuspešnejših držav na svetu, z najboljšim okoljem za življenje".

Ni komentarjev: