Nobena skrivnost ni, da na področju biogoriv v Evropi vlada popolna zmeda, da se norost predelave prehrambenih surovin v gorivo širi tudi po Sloveniji, pa ostaja skrivnost. Medtem ko Evropski parlament javno razpravlja o spremembi evropske direktive, ki državam članicam EU nalaga obveznost 10% deleža biogoriv v tekočih gorivih, predvsem zaradi vedno odločnejšega nasprotovanja javnosti, pa se v Sloveniji pripravlja investicija v tovarno biodizla. In to ne kakršnegakoli biodizla, pač pa proizvodnja biodizla iz "surovin tako imenovane druge generacije."
Če je verjeti današnjemu poročanju Delove priloge FT, se v družbi iz skupine Nafta Lendava, ki je mimogrede v lasti Republike Slovenije, skupaj z Avstrijskim partnerjem odločajo za postavitev obrata, ki bo "v biogorivo predelovalo palmino olje, ne pa rastlinskega." Kdo je izrekel in kdo zapisal to nemunost, niti ni pomembno. Pomembno je, da: je palmovo olje pridelano iz sadežev palm in da je zato 100% rastlinskega izvora, da gre za najbolj razširjeno jedilno olje v jugovzhodni Aziji in da mnoge ugledne organizacije svarijo pred njegovo uporabo v energetske namene.
Razloga za nesprejemljivost predelave palmovega olja v biodizel sta predvsem v tem, da je palmovo olje pomemben vir prehranskih maščob za najrevnejše prebivalce v tretjem svetu in da ima širitev plantaž katastrofalne posledice za ohranitev tropskih gozdov. Ej stari, biodizel iz palmovega olja nima z biogorivi druge generacije nikakršne zveze, z višjimi cenami olja pa veliko več, kot so to pripravljeni priznati v Lendavski Nafti.
Ni komentarjev:
Objavite komentar