George W. Bush je znan po svojih nepremišljenih opazkah. S svojim nedavnim komentarjem o vzrokih podražitev hrane ni ponovno pokazal samo svojega bornega poznavanja ekonomije, pač pa je tudi užalil prebivalce druge najštevilčnejše države na svetu. Na tiskovni konferenci v Missouriju je ameriški predsednik za podražitve hrane na svetovnih trgih okrivil "indijski srednji razred" s pojasnilom "ko začenjaš bogateti, zahtevaš boljšo in raznovrstnejšo hrano in poraba naraste in povzroči dvig cen."
Kitajska in Indija, skupaj z drugimi razvijajočimi se ekonomijami nekdanjega tretjega sveta so v zadnjem času pogosto tarča kritik, češ da njihov razvoj povzroča motnje v ponudbi hrane, surovin in energentov na svetovnem trgu. Čeprav se zdi očitek marsikomu upravičen, ekonomski podatki govorijo drugače. Indija in Kitajska vzdržujeta visoko gospodarsko rast že več kot desetletje, medtem ko se z visokimi cenami hrane in surovin srečujemo šele zadnji dve leti.
V odgovor Bushevi pripombi so indijski tisk preplavili komentarji, ki Američanom priporočajo dieto, saj povprečni Američan še zmeraj poje pol več hrane kot pripadnik srednjega razreda v razvijajočih se ekonomijah. Po podatkih FAO prebivalec ZDA povprečno zaužije 3770 kalorij na dan, Indijec pa 2440. ZDA vodijo tudi v potrošnji drugih surovin in energije na prebivalca, tako da je Beli hiši argumentov hitro zmanjkalo. V želji po spravi so nekaj dni kasneje indijske očitke zavrnili z besedami: "Po našem mnenju je dobro, da se države razvijajo in da ima vedno več ljudi višji življenjski standard."
Ni komentarjev:
Objavite komentar