sreda, november 29, 2006

Morilska alga


Pred dvema letoma je Mednarodna skupina strokovnjakov za invazivne vrste dopolnila seznam stotih rastlinskih in živalskih vrst, ki najbolj ogrožajo biološko raznovrstnost. Na seznamu se je znašla tudi alga, ki pustoši po Jadranu in lahko v nekaj desetletjih povsem spremeni podobo obalnega morja.

Zgodba morilske alge, kot so jo poimenovali novinarji, se je pričela v Stuttgartskem živalskem vrtu. V začetku osemdesetih let so tam iz ene od priljubljenih akvarijskih rastlin, tropske alge Caluerpe taxifolie vzgojili novo različico. Ta se je v akvarijih dobro izkazala in začelo se je živahno trgovanje. Akvarijsko Caluerpo so začeli vzgajati tudi v Monaškem Oceanografskem muzeju, od koder je leta 1984 na nepojasnjen način zašla v obalno morje. Vsi so pričakovali, da bo tropsko algo zima uničila, a se to ni zgodilo. Kmalu je zavladal preplah. V prvih petih letih je akvarijska Caluerpa taxifolia prekrila hektar površine Monaškega zaliva, v naslednjih petih letih se je razširila do Španske Coste Majorce na zahodu in do Sicilije na jugu. Deset let kasneje je dosegla Jadran, leta 2000 pa so jo odkrili na Kalifornijski obali in v Avstraliji.

Lastnosti akvarijske različice Caluerpe taxifolie so postale nočna mora morskih biologov. Morilska alga človeku sicer ni nevarna, a zaradi toksinov, ki jih vsebuje, nima naravnih sovražnikov. V obalnem morju se nezadržno širi in v celoti izpodrine domače vrste, predvsem zato, ker lahko raste na vsaki podlagi in do največjih globin, kjer še uspevajo zelene rastline. Caluerpo odlikuje tudi zelo hitra rast, na dan lahko pridobi več kot dva centimetra. Še posebej pa je nevarna njena neverjetna sposobnost razmnoževanja. Nova alga se lahko razvije iz najmanjšega koščka rastline, kar je njeno izkorenitev skoraj povsem onemogočilo. V Sredozemlju vnosov v naravno okolje že dolgo ne povzročajo samo akvaristi, saj se alga zdaj širi na ladijskih sidrih in z morskimi tokovi. Posameznega rastišča, kot kažejo ameriške izkušnje, ni mogoče izkoreniniti drugače, kot da ga v celoti ovijejo v plastično folijo in zatrejo s klorom.
V Kaliforniji so bili ukrepi proti morilski algi zaenkrat uspešni, v Sredozemlju pa je, kot kaže, že prepozno. Morilska alga se je udomačila na Severnoafriški obali in se širi proti vzhodu. Nič boljše ni na Jadranu. Novembra so Caluerpo odkrili tudi v narodnem parku Kornati.

Ni komentarjev: