torek, junij 06, 2006

V loncu vode

Kadarkoli doslej so se pojavile ekstremne vremenske razmere, ob hudi poletni vročini ali nizkih zimskih temperaturah, vedno so nam vremenoslovci zagotavljali, da se vreme giblje v okviru povprečja, zraven pa navadno dodali še kakšno obskurno opazovanje iz prejšnjega stoletja. Ob letošnjem poletju so očitno obmolknili. Kakšno vreme nas pravzaprav čaka v prihodnosti?

Mnogi si predstavljajo posledice segrevanja zemeljskega ozračja tako, da bomo odslej pač imeli toplejša poletja in milejše zime. Ne bo šlo. Višja povprečna temperatura ozračja v prvi vrsti pomeni, da je vremensko dogajanje burnejše, tako nekako, kot v loncu vode, ki jo segrevamo. Pri nizkih temperaturah je voda mirnejša, segrevanje pa povzroči hitrejše vrtinčenje in mešanje mas. Nekaj takega se očitno dogaja sedaj, le da spremembe zavzemajo večje razsežnosti.

Nekateri klimatologi so v preteklosti verjeli, da bodo oceani s svojo kapaciteto uravnotežili sistem. Opazovanja zadnjih let kažejo drugačno sliko. Nedvomno so se segreli tudi oceani, vendar spet z drugačnimi posledicami, kot bi si jih želeli. Na obalah severnih morij bomo zaman iskali sredozemske plaže, bolj verjetno je, da bodo Atlantski cikloni v v naše kraje zanesli še več padavin.

Ni komentarjev: