Američani na lastni koži občutijo posledice Busheve odločitve za biogoriva. Deset zveznih držav je že uzakonilo obvezno dodajanje bioetanola motornim bencinom, na četrtini ameriških črpalk pa bencina brez biododatka ni mogoče več dobiti. Medtem cena koruze narašča tudi na svetovnem trgu, saj na ZDA odpade kar tretjina svetovnega pridelka.
Ko je Ameriška administracija pred leti predlagala subvencije, s katerimi naj bi do leta 2022 v ZDA proizvedli 136 milijard litrov biogoriva, zmanjšali odvisnost od uvožene nafte in izpuste toplogrednih plinov, obenem pa še spodbudili kmetijstvo, ni nihče pričakoval, da se bo javnost tako hitro razdelila na zagovornike in nasprotnike biogoriv prve generacije.
Guverner Texasa Rick Perry je Zvezno agencijo za varstvo okolja prejšnji mesec pozval, naj zmanjša letošnji cilj 34 milijard litrov biogoriva na polovico in ponovno premisli o posledicah celotnega programa subvencij za pridelavo biogoriv prve generacije. Republikanca Perriju, ki opozarja predvsem na težave svojih volivcev, teksaških živinorejcev, so se pridružili tudi predstavniki živilske industrije, ki opozarjajo na nevzdržne cene koruze in zagovorniki okolja. Na strani zagovornikov predelave koruze v etanol so se našli kmetje, izdelovalci pogonskih goriv in proizvajalci avtomobilov, ki verjamejo, da utegne biogorivo podaljšati obdobje sedanje tehnologije motorjev. Agencija za varstvo okolja je v nekaj tednih prejela prek 15.000 komentarjev, ki jih mora pri svoji odločitvi upoštevati. Po prvih odzivih je edini rezultat dosedanjega posvetovanja z javnostmi, da Agencija začasno odloži odločanje o Perryjevem predlogu.
Ni komentarjev:
Objavite komentar