četrtek, avgust 12, 2010

Smo na izredne razmere pripravljeni?

Pakistanski monsun, najhujši po letu 1929, je poplavil petino države.
Prizadetih je 14 milijonov ljudi, od tega tretjina otrok. Vlada, ki po pričanju človekoljubnih organizacij ne obvladuje situacije, je danes razglasila poplavno nevarnost še v dveh južnih provincah. Združeni narodi apelirajo za skoraj pol milijarde dolarjev, kolikor bi potrebovali, da bi prizadete za silo oskrbeli s hrano in najnujnejšo medicinsko pomočjo.

Več mesecev neznosna vročina pritiska v Rusiji. Sredi junija so se temperature povzpele na 35 stopinj celzija, julija pa presegle 40 stopinj. Tako dolgega obdobja tako visokih temperatur, ki netijo na stotine gozdnih požarov, v Rusiji še niso zabeležili. Vsebnost strupenega ogljikovega monoksida v Moskovskem zraku je šestkrat presegla najvišjo dovoljeno mejo. Smrtnost zaradi vročine in dima iz okoliških pogorišč, se je v Moskvi podvojila.

Od začetka avgusta, ko je ruski predsednik Dimitrij Medvedjev razglasil izredne razmere v sedmih najbolj prizadetih regijah, je pogorelo skoraj 200.000 hektarjev gozda. Oblasti so zaradi pričakovane slabe letine do konca leta začasno prepovedale izvoz žita in pognale cene žita po svetu v nebo, Ruski patriarh je vernike pozval k molitvam za dež, zaupanje ljudstva v voditelje pa strmo pada.

Izredna vremenska pojava sta medseboj povezana. Območje visokega zračnega pritiska nad Rusijo je zračne tokove potisnilo proti jugu, kjer vztrajajo že več tednov. Nizek pritisk nad Pakistanom je iz letošnjega monsuna napravil vodni monstrum. Oba pojava, tako meteorologi, sta pričakovana posledica podnebnih sprememb. Kot dejstvo, da ne v eni, ne v drugi državi, vlada razmer očitno ne obvladuje.

Ni komentarjev: